Екскурсія в Харківський державний академічний театр ляльок імені Віктора Афанасьєва за підтримки Благодійного фонда Сергія Жадана

5 Квітня 2025

5 березня 2025 року для учнів Комунального закладу “Харківська спеціальна школа 5” ХОР від Благодійного фонда Сергія Жадана була проведена екскурсія в Харківський державний академічний театр ляльок імені Віктора Афанасьєва. Харківський державний академічний театр ляльок імені В. А. Афанасьєва – це симбіоз дбайливого ставлення до традиційних форм лялькового дійства та безперервного експерименту в сфері пошуку нових виразних засобів. У діючому репертуарі театру, крім постановок для дітвори різного віку, більше одинадцяти вистав вечірнього репертуару для дорослих. Всім глядачам театру доступний вхід в унікальний для України Музей театральних ляльок. У фойє театру постійно проводяться творчі виставки професійних і починаючих художників, скульпторів, графіків і фотографів. «Живий куточок» і різноманіття квітів прикрашають інтер’єри театру. Театр щорічно випускає кілька прем’єрних постановок.
Харківський Музей театральних ляльок є унікальним для України.

Харківський Музей театральних ляльок розпочав свою роботу 23 серпня 1968 року у новому будинку. Всього за кілька років, третій поверх будівлі перетворився на найбагатший унікальними експонатами та раритетами музей театральних ляльок. Розквіт експозиції музею став можливим завдяки організації радянської секції UNIMA, де провідні посади обіймав Віктор Андрійович Афанасьєв – художній керівник Харківського театру ляльок. Це відкрило величезні можливості для спілкування із закордонними акторами та режисерами лялькарями. Музей став збагачуватися експонатами із союзних республік, Польщі, Болгарії, НДР, США, Канади, Бельгії, Франції та інших країн.

Сьогодні фонд Музею налічує понад 11 тисяч різних експонатів, які зберігають історію мистецтва граючих ляльок та людей, пов’язаних із цим мистецтвом: безпосередньо ляльок, афіш, макетів, сувенірів, ескізів ляльок, театральних програм та фотографій з багатьох країн світу.

У музеї зберігаються безцінні ляльки перших радянських лялькарів Симонович-Єфимових; є тут і роботи Є. Беклешової, чиї персонажі радували глядачів багато років; подарунки С. Образцова та ляльки з-за кордону. Багато іноземних ляльок безцінні, тому що є подарунками знаменитих ляльководів і режисерів світу.

Досить назвати хоча б площинні ляльки зі спектаклю «Король Убю» знаменитого Мішеля Мішке, який змінив своєю виставою усталені уявлення про естетику лялькових театрів; або ляльку хлопчика Цендеріке, яку подарувала М. Нікулеску – реформатор знаменитого румунського театру «Цендеріке».

У 2002 році пройшла глобальна зміна всього експозиційного обладнання. А з 2005 до 2008 років включно йшли реекспозиційні роботи. Музей став за сучасними видовищними мірками, і набув широкої інформаційної насиченості. Щоб розкрити тематичні плани та допомогти глядачам краще познайомитись із відображеною в музеї історією розвитку світового театру ляльок загалом, та харківських лялькарів зокрема, було видано Путівник. Його можна придбати у касі театру всього. За лаконічністю академічної обкладинки ховається багатобарвна розповідь про історію світового театру ляльок та шляхи розвитку Харківського театру.

Дорослі і діти були під неймовірним враженням від театральної подачі самої екскурсії, гарних старовинних і сучасних експонатів музею ляльок. Всі були в глядацькій залі та бачили репетицію справжньої майбутньої постанови. Екскурсія занурила всіх присутніх в театральний світ, такі гарні яскраві емоції покращили всім настрій та поліпшили психо-емоційний стан. Дякуємо Благодійному фонду Сергія Жадана та гостинному Харківському державному академічному театру ляльок імені Віктора Афанасьєва.